Jak vybrat kování na dveře
Renovujete staré dveře nebo si kupujete úplně nové a přemýšlíte, jak vybrat dveřní kování? Jak vybrat to správné, aby splňovalo všechny vaše požadavky? Pojďme si nyní společně na tyto otázky odpovědět a téma trochu přiblížit.
Co je to dveřní kování
Na úplný začátek by bylo však ještě dobré zmínit, co to dveřní kování vlastně je. Tento termín označuje veškeré kovové prvky, které se používají k otevírání, zavírání či zajištění dveří - zamknutí. Do dveřního kování patří kliky, madla (používají se u posuvných dveří), rozety a štítky (kryjí otvor pro kliku a zámek), zámky a vložky, panty, zarážky či dorazy (chrání stěny před poškozením při prudkém a nadměrném otevírání dveří). Pro lepší přehled se můžete podívat na naší nabídku dveřního kování.
Typy kování
Ačkoliv drtivá většina čtenářů bude řešit kování pro vchodová či intérierová dveře, tak vám ještě nastíníme, jaké všechny typy existují. Člověk nikdy neví, kdy se mu to bude hodit.
Exteriérové kování se používá na hlavně na vstupní branky, brány či nějaká vrata. Toto kování je lehce odlišné v použitém materiálu, jelikož musí mít mnohem větší odolnost vůči dešti, větru, vlhkosti, mrazu či naopak velkému žáru ze sluníčka.
Bezpečnostní kování se nejčastěji využívá u vchodových dveří do domu či bytu. Často se s ním setkáte taky v interiéru. No a jak z názvu již vyplývá, tak se jedná o kování, které má fungovat jako bezpečnostní prvek díky pevnějším materiálům a lepší konstrukci. Toto je přesně to kování, do kterého vás budou nutit pojišťovny skrze pojistky.
Protipožární kování je speciálně navrženo pro požárně odolné dveře, aby odolávalo vysokým teplotám a bránilo tak šíření ohně a kouře. S tímto kováním se setkáte v budovách, kde je kladen vysoký důraz na bezpečnost, jako jsou například hotely, nemocnice, různé administrativní budovy či průmyslové objekty.
Interiérové kování je konečně to, co vás asi zajímá nejvíce, že? U tohoto kování se klade velký důraz jak na estetiku, tak i na pohodlné otevírání a zavírání dveří. Je zcela běžné, že interiérové kování má více propracovaný design, ergonomii i snadnější montáž, než exteriérové kování. Je to však vykoupeno tím, že zde není na dobré úrovni zabezpečení, což lze ale očekávat. Pakliže člověk potřebuje dveře zabezpečit, tak sáhne spíše po bezpečnostním kování, které jsme si uvedli výše.
Interiérové kování, jak se dále dělí?
Štítové kování je specifický typ dveřního kování, kde klika a otvor pro zámek jsou umístěny na jednom podlouhlém štítu. Jednoduše řečeno, kování je vyrobeno z jednoho dlouhého kusu. U tohoto typu je důležité, abyste před nákupem znali rozteč. Co je to rozteč, to si vysvětlíme ještě níže. No, ale ještě zpět ke štítovému kování. Toto kování má často tradiční design, díky čemuž se často využívá v klasických či rustikálních interiérech. Zároveň díky velké ploše (jelikož je vyrobeno z jednoho dlouhého kusu), lépe drží stabilitu na dveřích, čili se nijak nekýve atp.
Rozetové kování neboli dělené kování, se skládá ze dvou částí, kde klika a otvor pro zámek jsou oddělené a namontované na dvou samostatných rozetách. Rozety si představte jako kruhové či hranaté krytky. No a na rozdíl od štítového kování, kde je jeden velký díl, rozetové kování působí spíše moderněji a elegantněji. Jasně, je to otázka osobního vkusu a preferencí, ale dle prodejů a poptávek z řad našich zákazníků jasně vidíme, jaké kování je trendem posledních let.
Co je to rozteč kování?
Rozteč je vzdálenost mezi osou kliky a osou klíče - takto zní definice. Tuto vzdálenost je nutné znát, když kupujete štítové kování. V praxi totiž existuje od výrobce konfekce, kde otvory jsou od sebe ve vzdálenosti 72 či 90 mm. U bezpečnostního kování se často setkáte s rozměrem 92 mm.
Jaké jsou typy klíčových dírek?
Na trhu existují tři základní typy. Otvor BB je pro dózický klíč. Otvor PZ je pro klasickou cylindrickou vložku, což je běžná fabka. No a posledním je otvor pro WC / koupelnový knoflík - jedná se o zamykání pouze z jedné strany pomocí knoflíku. Pokud vás téma zámků zajímá, tak jsme ho podrobně rozebrali v článku Jaké jsou základní typy zámků.
Tloušťka dveří
Na první pohled možná zbytečné zmiňovat, ale pakliže chcete mít o starost míň, tak doporučujeme ještě změřit tloušťku dveří. Jde o to, že kování se spojuje pomocí tzv. spojovacích šroubů, které jsou obsaženy v sadě s kováním. Čili při výběru je vhodné ještě ověřit, zda máte kování pro vaší tloušťku dveří. No a pokud náhodou ne, tak existují prodlužovací sady, kde je například delší čtyřhran a delší šrouby.
Kování a orientace dveří
Poslední parametr, který je důležitý při výběru dveřního kování je samotná orientace dveří. Pakliže chcete mít kování v kombinaci klika / koule, klika / madlo či bezpečnostní kování, tak směr otevírání potřebujete nutně znát, aby vám kování do dveří sedělo. Pakliže to popletete, tak budete mít například kouli vevnitř v interiéru a kliku venku, což určitě nechcete.
Jak tedy určit, jaké mám dveře? Prvně si stoupněte ke dveřím tak, aby se otevíraly směrem k vám. Následně se podívejte, kde jsou dveřní závěsy (panty). Pakliže je najdete po pravé straně, tak jde o dveře pravé. No a opačně, pokud je najdete na straně levé, tak jde o dveře levé. Jak jednoduché, že?
Závěrem
Nyní je to snad vše, co bychom k výběru dveřního kování řekli. Myslíme, že jsme to celkem dobře shrnuli, avšak chápeme, že můžete mít ještě nějaké doplňující dotazy k výměně či k výběru kování. Pokud ano, tak nám neváhejte napsat či zavolat. Náš zkušený tým vám moc rád poradí přímo na míru.