Jak se měří dveře
Pokud čtete tento článek, tak pravděpodobně potřebujete změřit vaše dveře skrze výměnu za nové nebo nákup nového kování. Ačkoliv se to může zdát celkem obtížné, tak opak je pravdou. Pojďme se tedy společně podívat na to, jak dané dveře změřit, abyste si mohli váš domov udělat zase o fous hezčí.
Jak poznat pravé či levé dveře?
Prvním důležitým bodem je to, zda jsou vaše dveře levé či pravé. Nehledejte v tom však nějaké extra složitosti. Jednoduše jde jen o to, jakým směrem se dveře otevírají. Při výměně dveří jde o jednoduché určení, které je však velmi důležité, aby vám dveře správně seděly.
Jak to tedy poznat? Prvně si stoupněte ke dveřím tak, aby se otevíraly směrem k vám. Následně se podívejte, kde jsou dveřní závěsy (panty). Pakliže je najdete po pravé straně, tak jde o dveře pravé. No a opačně, pokud je najdete na straně levé, tak jde o dveře levé. Jak jednoduché, že? :)
Výška dveří
Druhou nejdůležitější mírou je výška dveří. Lze říci, že drtivá většina dveří má stejnou koncepci, čili mají 197 centimetrů, ale raději na to nespoléhejte a raději si je řádně přeměřte. Ano, je fakt, že dveře jde zkrátit (seříznout), ale je to za nás zbytečná práce, kde pravděpodobně většina lidí doma nemá potřebné nástroje a akorát s tím budete mít starosti navíc. Výšku tedy změříte od horní hrany vrchu zárubně, až po podlahu.
Šířka dveří
Stejně tak, jako u výšky tu máme i danou koncepci na šířku dveří. Nejčastěji se setkáte se dveřmi o šířce 80 či 90 centimetrů. Opět ale platí, že to nemusí být vždy pravidlem. Vaší šířku tedy správně změříte tak, že změříte šířku mezi zárubněmi (futry). Zde však pozor! Zde se neměří od úplného konce zárubně, ale od jejího vnitřku - to znamená, že jde o šířku zárubně v jejím nejužším místě. Pokud si nejste přesně jistí, tak se můžete orientovat i dle šířky stavebního otvoru, kde pro 80 cm dveře bude otvor mít okolo 93 cm. Pro 90 cm dveře pak bude otvor velký 103 cm. Tyto míry berte však trochu s nadsázkou, jelikož taky hodně záleží na velikosti futer.
Hloubka zárubně
Když už měníte dveře, tak možná budete chtít vyměnit i zárubně (futra), ve kterých budou dveře stát. Abychom změřili hloubku zárubně, tak je potřeba změřit šířku stěny, kde budou dané dveře. Změřte tedy stěnu, včetně omítky, obkladu či sádrokartonu, kde pokud naměříte například 10 cm, tak použijte zárubně o hloubce 10 cm - nekupujte širší! Zde ještě doporučíme změřit zárubně na více místech. Může se totiž stát, že stěny nebudou dokonale rovné. Pokud je to i váš případ, tak přidejte zhruba 0.5 - 1 cm odchylku k vaší naměřené hodnotě.
V případě, že si nejste zde úplně jistí, tak doporučujeme před nákupem ještě kontaktovat náš tým nebo výrobce / prodejce daných zárubní. Některé moderní druhy jsou totiž nastavitelné, že i menší odchylky nevadí.
Označení zárubní
Na úplný konec by vás ještě mohlo zajímat, že zárubně se prodávají s různým označením. Například pro zeď o tloušťce 9 - 9.9 cm se prodávají zárubně s označením 9 cm. Pro dveře 10 - 10.9 cm se prodávají s označením 10 cm a tak dále.
Základní typy zámků a jeho výměna?
Možná budete chtít u dveří řešit i zámek. Pro tyto účely jsme sepsali článek, ve kterém vysvětlujeme, jaké jsou základní typy zámků. V dalším článku, jak vyměnit zámek u dveří, jsme vysvětlili podrobně výměnu.
Závěrem
Výměna dveří, případně zárubní či zámku není nikterak obtížný proces, avšak rozumíme, že ne každý je takový kutil. Pokud tedy v čemkoliv stále tápete, tak nás neváhejte kontaktovat. Náš zkušený tým vám rád poradí a najde vám řešení přímo na míru.
Pokud jste dočetli až sem, tak se vám možná budou hodit kvalitní dveřní závěsy, které naleznete zde. Zároveň se můžete podívat i po kvalitní a estetické dveřní klice, či dalších doplňcích. Nebo mrkněte na bezpečnostní kování. No a v neposlední řadě tu máme mosazné kování, které začíná být v posledních měsících velmi populární.